The National: I Am Easy To Find

I Am Easy to Find, 20 yıllık ömründe The National için yeni bir başlangıç olabilir. 16 şarkı içerisinde bir birinden ayrık duran, başka bir albüme geçmiş hissi veren şarkılarda mevcut. Kendilerini yenilemiş, farklı bir forma sokma konusunda dertleri olmayan The National yılın en iyi albümlerinden birine imza atmış durumda.

Müzik aleminde The National’in yerinin güçlü olduğu kesin. Grup, üretme konusunda çok fazla zamana ihtiyaç duymuyor. İki yıl aradan sonra 8. LP’leri I Am Easy to Find’i yayınladılar. Albüm, 16 şarkı 63 dk civarı uzunluğu ile grubun en uzun albümü durumda. Şarkıların çoğunun söz yazarlığını Matt Berninger ile eşi Carin Besser yapmış. Bir şarkının tamamı ise albümün yapımcısı olan Mike Milles’e ait.

Yönetmen olan Mike Milles’in gruba dahil olması ve albümün yapımcılığını üslenmesinin de ilginç bir öyküsü var. Mike Milles, Matt Berninger ile iletişime geçerek bir kliplerini yönetmek istiyor. Berninger, şimdilik bunu yapmayalım, ileride başka işlerde yaparız diyerek konu kapanıyor. Matt Berninger, Milles’e 12 şarkı gönderiyor ve neler yapabileceğimize baktık diyor. Milles bunun üzerine bir film yapmaya karar veriyor. İşte böylece ortaya I Am Easy to Find adında bir albüm ve kısa film çıkıyor.

Film 2018 Mart’da tamamlandı. Bu sıralarda grup uzun süreli bir turun tam ortasındaydı.Her iki tarafta ayrı ve birlikte çalışarak albümü 2019’un Mayıs ayında tamamladı.

Albümün tek ayrıntısı Mike Milles’in yapımcı olması veya çok uzun olması değil. Ayrıca albümde Matt Berninger’in sesine eşlik eden bir çok isim de mevcut. Lisa Hannigan, Gail Ann Dorsey, Sharon Van Etten, Kate Stables , Mina Timble ve Eve Owen gibi bir çok isim albüme vokal yapmış durumda. Bu sadece Matt Berninger sesini duymak isteyenler için üzücü bir şey olabilir ama hayal kırıklığın geçici olduğu kesin.

Berninger’e “Hey Rosey” ve “You Had Your Soul With You” şarkılarında müthiş sesi ile eşlik eden Gail Ann Dorsey ve “Where Is Her Head” şarksında eşlik eden Eve Owen’in kaotik sesi size bambaşka bir grup dinliyor hissi verebilir. Ama bu anlarda liderlik eden Matt Berninger sizi tekrar toparlıyor. Albüm, 20 yıllık ömründe The National için yeni bir başlangıç olabilir. 16 şarkı içerisinde bir birinden ayrık duran başka bir albüme geçmiş hissi veren şarkılarda mevcut. Albümde ki “I Am Easy to Find” ile albümen yıldızı olan “Light Years” ayrı dünyaların şarkısı gibi dursalar da, ortak bir paydada buluşuyorlar. Grup özelinde Aaron Dessner’in piyanosunu es geçmemek lazım. Indie rock adına inanılmaz bir yere sahip olduğuna ekleyelim.

Kendilerini yenilemiş, farklı bir forma sokma konusunda dertleri olmayan The National yılın en iyi albümlerinden birine imza atmış durumda. Bir şans verirseniz, belki sizi de şaşırtabilir.